Středisko Stopa - skaut Kladno

 ... skauti z Kladna

Junák - svaz skautů a skautek ČR


Nábor

Deti
Koho nabíráte?

Holky od 5 do 13 let (tedy od předškoláků cca do 7. třídy ZŠ)
Kluky od 7 do 9 let (tedy od 2. do 4. třídy ZŠ)

Ostatní děti v současné době z kapacitních důvodů nepřijímáme. Můžeme ale Vaše dítě zapsat do pořadníku a pokud se uvolní místo, dáme Vám vědět.

Kde sídlíte?
Mapa


V Klubku v Kročehlavech (na konečné MHD "Okrsek 0", přímo naproti Albertu - viz mapa). Tam probíhají každý týden schůzky a obvykle tam začínají a končí výpravy.

Na koho se mám obrátit, jak se přihlásit, ...
Me2d

Lepší než jít rovnou na schůzku je předem kontaktovat vedoucí. Prosím, volejte naši "náborovou linku" 732 435 076 nebo pište na e-mail stredisko.stopa@seznam.cz, kde dostanete kontakt na vedoucí(ho) oddílu vhodného právě pro Vaše dítě.

Po domluvě s vedoucím oddílu pak stačí prostě přijít na schůzku, (i když je dítě třeba už starší, na první schůzku by mělo přijít s rodiči) kde dostanete přihlášku, bližší oddílově specifické informace (např. co je potřeba nosit na schůzky, kdy budou nejbližší výpravy, jaký je obvyklý způsob dálkové komunikace vedoucích s rodiči apod.)

Co dává skauting dětem do života?
Les

Skautský program je zcela všestranný a tím napomáhá harmonickému rozvoji celé lidské osobnosti.

Ve skautské výchovné metodě má důležité místo život v přírodě. Učíme se vystačit si celý den s těmi několika věcmi, které se vejdou do batohu; uvařit si oběd i bez sporáku a mikrovlnné trouby; zažít dobrodružství při hře na vlastní kůži, nejen na monitoru počítače. Děti se tím nepřímo učí samostatnosti a schopnosti operativně si poradit i ve ztížených podmínkách.

Kotlik

Za velký přínos považujeme cílenou výchovu ke zdravému sociálnímu životu: u nejmenších dětí to může znamenat naučit se poprosit, poděkovat, pozdravit, poznat, že nemůžu prosazovat svoje přání bezohledně na úkor druhého. Starší děti a dospívající jsou vedeni k aktivnímu občanskému životu (všímat si, co se okolo děje; usilovat o konstruktivní řešení problémů; přemýšlet o dopadech svého jednání v širším kontextu; nárazově nebo i dlouhodobě poskytnout své síly k dobrovolnické práci ve prospěch místní komunity; ...)

Chajda

Skautský oddíl ale není jen ani především místo, kde se toho děti spoustu naučí a odkud si odnesou spoustu silných zážitků: společně prožitá dobrodružství na schůzkách, výpravách a táborech vytvářejí a upevňují dobrou partu, která táhne za jeden provaz a dokáže pracovat jako tým. Přátelství ze skautských let vydrží často dlouho poté, co děti přestanou být dětmi a oddíly opustí.

Zajímalo by mě, jak váš program vypadá konkrétně, co se dá čekat třeba na schůzkách.
Vylet

Běžná schůzka se skládá ze 3-6 programových bloků, mezi kterými nikdy nechybí dostatek pohybu: dovoluje-li to počasí, jdeme alespoň na část schůzky ven a hrajeme třeba na tygry a zebry, na vzpouru proti králi nebo na balónky a vrtulník. (Ze známějších her občas přijde ke slovu vybíjená nebo kopaná.) Když ven nejdeme, nevadí, vyřádíme se v klubovně.

Část schůzky někdy věnujeme výtvarničení (kreslíme, malujeme, modelujeme, lepíme, patláme, ...) nebo společnému zpěvu s kytarou.

Někdy už od začátku schůzky čeká v koutě klubovny truhlice s kostýmy a děti se už těší, na co budeme hrát - dramatické hry jsou značně oblíbené i samy o sobě, ale kouzelná truhla s motorkářskými rukavicemi, beranicí, pláštěm a spoustou dalších podivných obleků jim dodává zvláštní kouzlo.

Volley

Nemine rok, abychom nehráli nějakou velkou hru na pokračování. Ta se často táhne několik týdnů nebo měsíců a na každé schůzce i výpravě společně prožíváme další část jejího příběhu.

Někdy nasloucháme čtení zajímavého příběhu (nebo třeba sledujeme malé "divadelní představení") a pak o něm společně mluvíme a necháváme se jím inspirovat ať už pro výtvarnou práci nebo třeba pro napínavou hru.

Kolik to stojí?
Parta


Co se týče členských poplatků, vyjde jeden skautský rok asi na 900 Kč.

K tomu je třeba připočíst příležitostné výdaje (cca 4x do roka je víkendová výprava, kde se obvykle platí cestovné a ubytování) a nákup vybavení (viz níže).

Jaké vybavení je potřeba?

Pro začátek stačí vybavení na schůzky (liší se oddíl od oddílu, vždycky zahrnuje psací potřeby a přezůvky) a batůžek, se kterým lze chodit na jednodenní výpravy.

Dobré je počítat s tím, že na schůzkách a výpravách může přijít k úhoně oblečení dětí (obvyklé je např. uzelenění od trávy) a mít nějaké "hadry na skauta".

Asi po půlroce členství v oddíle si dítě pořizuje skautský kroj: nejprve triko a šátek s turbánkem (dohromady okolo 300 Kč). Později krojovou košili (asi 600 Kč).

Postupně je žádoucí pořídit si vybavení na táboření (na víkendové výpravy a na tábor): spací pytel, karimatku, větší batoh (aby se do něj dalo zabalit na víkendovou výpravu), pevné turistické boty. (Dost z toho se alespoň zpočátku dá půjčit od příbuzných, známých nebo přímo ze skautského střediska.)

Tabor
Mám dotaz...

Pokud se ho nebojíte zveřejnit, směřujte ho do Vzkazovníku, kde se jistě dočkáte kompetentní odpovědi a ta bude hned viditelná i pro ostatní. Další možností je ptát se na stredisko.stopa@seznam.cz.


 © 2005 - 2015 Me2d & Dromedár

WebZdarma.cz